Bieganie, czyli jogging

biegaczObecnie praktycznie wszyscy zaczynamy w przynajmniej jakimś stopniu prowadzić aktywny tryb życia. To właśnie dlatego coraz więcej osób zaczyna interesować się bieganiem. Jednak jest to dyscyplina, do której należy podejść na spokojnie. Jak więc zacząć biegać?

Na pewno na samym początku warto zainwestować w porządne buty do biegania. Dzięki nim można uniknąć wielu kontuzji oraz nadwyrężenia stóp. Następnie należy powoli przyzwyczajać swój organizm do zwiększonego wysiłku. Radzi się, aby początkowo były to po prostu szybsze spacery. Stopniowo można do nich włączać krótkie biegi, trwające np. jedną minutę. Taki cykl powtarzamy naprzemiennie: 5 minut szybkiego spaceru i minuta biegu. Stopniowo należy wydłużać czas, aż do treningu, w którym będzie się wyłącznie biegać. Trzeba jednak zachowywać przy tym odpowiednie tętno. Osoby mało aktywne i starsze, powinny utrzymywać to tętno w przedziale 110-140. Jeśli jednak chce się znacząco poprawić swoją kondycję, można powiększyć to tętno. Należy to jednak wykonywać powoli i stopniowo.

A bieganie jest naprawdę wspaniałym sportem, który może uprawiać każdy, kto tylko posiada odpowiednie buty do biegania. Taka aktywność włączona do życia przyniesie mnóstwo korzyści.